Ma tulin USAsse elama, aga emme jäi maha. Mida teha?

Ma tulin USAsse elama, aga emme jäi maha. Mida teha?

Kas teil on Ameerikas lapsi nii palju, et lasteaia õppemaks sööb kogu palga ära? Kas kodu on nii sassis, et on vaja importida omale Eestist koduabiline? Või järsku te lihtsalt tunnete vanematest puudust. Kui te olete juba omandanud USA kodakondsuse, siis on võimalik teil sponsoreerida green cardi ehk alalist elamisluba oma emale ja isale.

Lähisugulasele elamisloa omandamiseks on kaks erinevat protsessi: (1) taotlemine läbi saatkonna ehk consular processing; ja (2) USA-siseselt staatuse muutmine ehk adjustment of status.

Konsulaarprotsess

 1. U.S. Citizenship & Immigration Services, I-130 (võimalik teha online avaldus – https://my.uscis.gov/ või saata paberid posti teel)
 2. Consular Electronic Application Center, DS-269 (https://ceac.state.gov/iv/)
 3. Tervisekontroll
 • Intervjuu saatkonnas
 • Ajutine viisa kleebitakse passi. Kuue kuu jooksul tuleb siseneda sellega USAsse
 • Green card saadetakse hiljem postiga USA aadressile

USAs Immigratsioonistaatuse Muutmine

 1. U.S. Citizenship & Immigration Services (online ei saa teha, sest I-485 ei ole online süsteemis veel olemas. Seega tuleb kogu koorem printida ja saata posti teel)
  1. I-130
  1. I-485
  1. I-765
  1. I-131
  1. I-864
  1. I-693
 2. Biometrics – sõrmejälgede andmine USCIS kontoris.
 3. Intervjuu USCIS kontoris selles linnas/osariigis, kus elate (teatud juhtudel jätab USCIS intervjuu vahele)
 4. Green card saadetakse postiga USA aadressile.

Affidavit of Support

Kas taotlete elamisluba läbi saatkonna või USAs olles, mõlemil juhul peab täitma ankeedi I-864 ja tõestama, et USAs oleval sponsoril on piisavalt kas sissetulekut või varasid, et uue immigrandi eest hoolitseda. Varasid ei pea ankeedi peale panema, kui sissetulek on piisav. Kui sissetulek ei ole piisav, võib USAs asuvaid varasid kasutada. Näiteks kinnisvara, millel pole laenu peal või 401(k) pensionisammas või savings account. Kui sissetulek on näiteks 1000 dollarit miinimumist madalam, siis peab olema vähemalt 5000 väärtuses varasid, s.t. vara väärtus tuleb jagada viiega, et arvutada, kui palju ta loeb sissetuleku asemel.

Ressursid

 1. https://www.uscis.gov/forms/all-forms
 2. https://www.uscis.gov/i-864p
 3. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country.html
 4. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/the-immigrant-visa-process/step-1-submit-a-petition.html
 5. https://www.uscis.gov/green-card/green-card-processes-and-procedures
 6. https://my.uscis.gov/findadoctor

NB! Protsessid ja riigilõivud võivad muutuda. Informatsioon siin postituses on korrektne 7. oktoobril, 2022.

NB2! Siinsed juhised on mõeldud ainult üldise informatsioonina. Teatud erandjuhtudel on vaja lisaks ülalmainitud ankeetidele lisaks veel muid ankeete või tõendeid. Kui te ei palka endale advokaati, siis teie vastutate ise selle eest, et teie dokumendid oleks õigesti täidetud, koos nõutud tõendusmaterjalidega ja õigete riigilõivudega. Detailsemad juhised on olemas USCIS ja Department of State kodulehtedel inglise keeles. Lisasin ka lingid siia postitusse.